wfoto - Wasz fotograf | FAQ
12
page-template-default,page,page-id-12,ajax_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-2.2,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
 

Częste pytania i nasze na nie odpowiedzi.

 

 

Kiedy rezerwować termin?
Im wcześniej tym lepiej, tu obowiązuje prawo „kto pierwszy ten lepszy”. Jeśli zapytacie mnie tydzień przed ślubem czy mogę sfotografować Waszą uroczystość, a ja będę miał wolny termin, to oczywiście to uczynię. Zdarza się, że w danym miesiącu wszystkie terminy mam zajęte nawet już półtora roku wcześniej.

 

Czy możemy zobaczyć więcej zdjęć, niż te na twojej stronie?
Tak, wręcz namawiam do tego by para młodych zawsze przejrzała kilka moich poprzednich zleceń w całości. Dopiero po obejrzeniu całego fotoreportażu ze ślubu będziecie mogli zobaczyć jaki mam styl, jak wybieram zdjęcia i jak je obrabiam graficznie.
Portfolio prezentowane na tej stronie ma Was zachęcić do spotkania ze mną.

 

Czy odbyłeś kurs liturgiczny dla fotografów i wideofilmowców?
Tak, oczywiście.

 

Kiedy powinniśmy podać dokładny harmonogram dnia ślubu?
Z parą młodą, która zdecydowała się na moje usługi i podpisała umowę, kontaktuję się w tygodniu poprzedzającym ślub. Dokładny plan tego dnia, możecie przesłać mi mail`em lub przekazać podczas spotkania.

 

Jak przychodzisz ubrany na ślub?
Staram się ubierać na pograniczu elegancji i wygody, czyli strój raczej stonowany, wyjściowy ale nie garnitur. Ubranie galowe świetnie wygląda, ale krępuje część ruchów i uniemożliwia wykonywanie niektórych ujęć, np. z żabiej perspektywy.

 

Kiedy robisz plener ślubny?
Plener wykonuję w innym dniu niż ślub. Zalety takiego rozwiązania to nieograniczony czas jakim możemy dysponować, dopasowanie się do pogody a przede wszystkim brak obaw o ubiór pary młodej co wpływa na większą swobodę podczas zdjęć. Brak pośpiechu, dobra zabawa, umożliwia wyrażenie prawdziwych emocji na zdjęciach.

 

W jakich miejscach są wykonywane plenery?
Zdjęcia plenerowe można robić wszędzie, wszystko zależy od pomysłowości. Osobiście lubię miejsca nietypowe i do takich zachęcam pary młode, jeśli tylko coś wymyślicie, postaram się to zorganizować, jeśli nie, sam zaproponuję jakieś ciekawe miejsca. Przy wyborze można się kierować nie tylko ich atrakcyjnością wizualną, ale związkiem emocjonalnym z jakimś miejscem, np. pierwsze spotkanie lub pocałunek, praca, zainteresowania itd.

 

Kto wybiera zdjęcia do albumu?
Jeśli nie zdecydujecie inaczej, zdjęcia są wybierane przeze mnie, mam w tym duże doświadczenie oraz wyrobione poczucie estetyki i kompozycji. Staram się tak dobierać zdjęcia by oglądanie albumu przypominało film, historia tam zawarta była spójna, w chronologicznym porządku.
W przypadku fotoalbumów, dobór zdjęć jest często także podyktowany układem projektu, takie czynniki jak np. pion – poziom, kolor – czerń i biel mają duży wpływ na ostateczny efekt. Przed składem zawsze wysyłam młodej parze projekt fotoalbumu do akceptacji.

 

Ile zdjęć dostaniemy?
Nie lubię sztywnych ram, fotografia jak każda inna dziedzina sztuki jest nie do końca przewidywalna, więc nie mogę założyć z góry ile dobrych zdjęć wykonam. Z doświadczenia jednak wiem, że z fotoreportażu klient otrzymuje od 250 do 400 zdjęć, czasami ta liczba jest nieznacznie przekroczona. Taka różnica wynika z ilości gości, wydarzeń, dodatkowych atrakcji, elementów fotoreportażu, czy zdjęcia są robione już od przygotowań czy dopiero od ceremonii. W albumie z fotoreportażem staram się wklejać ok. 100 zdjęć, w fotoalbumie jest ich mniej, między 50 a 80. Jestem zwolennikiem jakości a nie ilości, dlatego trzeba pamiętać o tym, że ze zwiększaniem liczby zdjęć można zatracić klimat i niepowtarzalność ujęć. Jedno bardzo dobre zdjęcie warto wyeksponować na całej stronie kosztem kilku średnich. Plener obejmuje od 20 do 40 bardzo starannie przygotowanych fotografii .Nie każda para ma siłę na długie plenery, często po 2-3 godzinach wytężonej pracy, młodzi są już bardzo zmęczeni a to skutkuje mniejszą ilością zrobionych zdjęć.

 

Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?
Od 21 do 60 dni. Taka różnica wynika m.in. z okresu, kiedy są robione zdjęcia, jeśli na początku sezonu ślubnego to termin jest krótszy, później wydłuża się z każdym miesiącem. Praca dzisiejszego fotografa dzieli się na dwie części, pierwsza to zbieranie materiału, czyli dzień kiedy wykonuje się zdjęcia, część druga to „postprodukcja” czyli pracochłonne przygotowanie zebranego materiału do wersji finalnej, którą otrzymacie.

 

Jak trwały jest album/fotoalbum?
Albumy jak i fotoalbumy są najwyższej jakości i pochodzą od polskich producentów.
Ich trwałość przetestowałem osobiście na albumach pokazowych, podczas targów ślubnych oglądano je setki razy i wciąż są w świetnym stanie.
Strony w fotoalbumach są wykonane z naświetlonego papieru fotograficznego, ich jakość i trwałość jest taka sama jak zdjęć, nie tracą nasycenia kolorów po latach, jak ma to często miejsce w przypadku wydruków.

 

Jaka jest różnica między fotoalbumem a fotoksiążką?
Różnica dotyczy grubości kart i techniki ich wykonania.
Fotoksiążka ma strony, które są wydrukami, karty są miękkie ale może ich być znacznie więcej.
Fotoalbum ma sztywne, wytrzymałe strony, technologia nanoszenia grafiki polega na naświetlaniu papieru fotograficznego a nie na wydruku jak w przypadku fotoksiążki.

 

Papier błyszczący czy matowy? 😉
To pytanie nie jest zagadnieniem typowo ślubnym, ale tak często się z nim spotykam, że postanowiłem na nie tu odpowiedzieć.
Kiedy chcemy, by odbitka miała charakter reprezentatywny (album, ramka, antyrama itp.), to lepszym wyborem będzie papier błyszczący. Daje on wrażenie lepszej ostrości i większego kontrastu. Papier matowy wybrałbym do zdjęć, które będą często dotykane, tłuste plamy które zostają na papierze błyszczącym tutaj nie będą widoczne.

 

Kiedy następuje rozliczenie zlecenia? 
W momencie odbioru przez Was usługi.